Suna Dumankaya Gözenek Sıkılaştırıcı
24 Haziran 2024

Suna Dumankaya Gözenek Sıkılaştırıcı


Birçok insan ciltlerindeki genişlemiş gözeneklerden şikayetçidir. Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesi, gözeneklerin sıkılaşmasıyla mümkün olur. Ciltte meydana gelen geniş gözeneklerin sebepleri genellikle şu şekildedir:

  • Genetik özellikler
  • Günlük cilt bakımında yapılan hatalar veya ihmaller
  • Yaşlanmayla birlikte ciltte gözeneklerin artması
  • Sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklar
  • Hava kirliliği
  • Güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalma
Yağlı ciltlerdeki gözenekler, kuru ciltlere göre daha büyük olabilir. Cilt hücrelerinin nefes almasını sağlamak amacıyla cildin üzerinde kalıntılar olmamalı ve temiz bir ciltle akşam yatağa girilmelidir. Temizlenmeyen ciltte biriken kirler ve yağlar, gözenekleri tıkarak genişlemelerine neden olur.

Suna Dumankaya Gözenek Sıkılaştırıcı Tarifler

Suna Dumankaya'nın gözenek sıkılaştırıcı tarifleri ile bu sorunlardan kurtulmak oldukça kolaydır. Bu tarifler oldukça pratiktir ve evinizde bulunan gıdalarla bütçenizi zorlamadan uygulayabilirsiniz. İşte birkaç tarif:

Yumurta Beyazı Maskesi

Yumurta beyazı doğal bir sıkılaştırıcıdır. Bu özelliğinden faydalanarak hazırlanan Suna Dumankaya gözenek sıkılaştırıcı formüllerden birini anlatalım. Acil durumlarda bir toplantıya veya özel davetlere gitmeden makyajdan 1-2 saat önce yapabileceğiniz bu maskeyle gözenekler daha sıkılaşır.

Malzemeler:

  • 1 adet yumurta beyazı
Yapılışı:

1 adet yumurtanın akını köpük köpük oluncaya kadar çırpın. Gözaltına çok getirmeden yüz ve boyun bölgesine sürüp 10 dakika süreyle kurumaya bırakın. Süre sonunda yüzü önce ılık suyla sonra da soğuk suyla iyice yıkayın.

Maya ve Süt Maskesi

Malzemeler:

  • 1 adet küçük yaş maya
  • 1-2 kaşık süt
Yapılışı:

Süt ve mayayı bir kap içinde krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bu karışımı yüze yukarı doğru hareketlerle iyice sürün ve kurumasını bekleyin. İşlem tekrarlanır; sürülen karışım kat kat uygulanır. Maya yüzde kururken cildin sıkılaştığı ve gerildiği hemen hissedilebilir. Bu karışım göz altı dahil boyna kadar her bölgeye sürülür ve 20 dakika bekletilir. Önce ıslak bir tülbentle kompres yapıp sonrasında önce ılık suyla sonra soğuk suyla iyice yıkayın.

Ekstra Bilgiler

Gözeneklerin sıkılaşması için düzenli cilt bakımı şarttır. Günlük olarak cilt temizliği ihmal edilmemeli, haftalık peeling ve maskelerle cilt bakımı desteklenmelidir. Ayrıca bol su içmek, dengeli beslenmek ve güneş koruyucu kullanmak da cilt sağlığını korumada etkilidir.

Unutmayın, düzenli bakım ve sağlıklı yaşam tarzı, cilt sağlığınızı uzun vadede koruyacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Volkan Affan

12 Temmuz 2024 Cuma

Benim cildimde de genişlemiş gözenekler var ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Suna Dumankaya’nın tariflerini denemek isteyen var mı? Özellikle yumurta beyazı maskesi mi yoksa maya ve süt maskesi mi daha etkili?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni