Yüzdeki Gözenekler Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Yüzdeki Gözenekler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki gözenekler, özellikle ergenlik döneminde ciltte belirginleşmeye başlar. Genel olarak erkeklerin gözenekleri daha büyük ve fazla olabilirken, ergenlikle birlikte kızlarda da daha fazla gözenek görülebilir. Karma ve yağlı cilt tiplerinde gözenekler daha belirgin ve yaygındır. Genetik faktörler de gözeneklerin oluşumunda önemli bir rol oynar. Gözeneklerin oluşmasının en önemli sebebi, cildin yağlı yapısıdır. Yüzdeki gözenekler, erkeklerde ve kadınlarda farklı karakterde olabilir. Bazı durumlarda erkeklerin gözenekleri daha büyük olabilir. Bunun sebebi, erkeklerin vücutlarının androjen hormonuna bağlı olarak daha fazla sebum, yani cilt yağı üretmesidir. Yağ, gözeneklerden çıktığı için gözeneklerin açık kalmasını sağlar.

Gözenekler, genellikle cildin yağ üretiminin olduğu ve vücudun terlediği noktalarda bulunur. Karma ve yağlı ciltlerde, özellikle burun, alın ve yanaklarda daha sık rastlanır. Akneli ciltlerde gözenekler daha belirgindir. Bunun sebebi, aşırı yağlı ciltlerde yağın çıkarken gözenekleri genişletmesi ve bakterilerin bu yağda birikerek akneye yol açmasıdır. Yüzdeki gözenekler, cildin nefes alma noktalarıdır.

Yüzdeki Gözenekleri Sıkılaştırıcı Tarifler

Yüzdeki Gözenekleri Sıkılaştırıcı Elma ve Kayısı Maskesi

Malzemeler
  • 2 adet kırmızı sert elma
  • 4 adet sert kayısı
  • Yarım su bardağı su
Yapılışı: Elmaların kabukları ince bir şekilde soyulur ve kaynayan suya doğranır. Kayısılar çekirdeklerine en yakın kısımlarından itibaren doğranır ve kaynayan suya eklenir. Tahta kaşıkla yumuşayana kadar 10 dakika haşlanır. Daha sonra rondodan geçirilir. Temizlenmiş cilde iyice sürülür ve 10 dakika bekletilir. Daha sonra cilt durulanır.

Yüzdeki Gözenekleri Sıkılaştırıcı Yoğurt Maskesi

Malzemeler
  • 1 çorba kaşığı süzme yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 2 damla limon
Yapılışı: Bütün malzemeler iyice karıştırılır. Temizlenmiş cilde yumuşak uçlu bir fırçayla 10 dakika süreyle uygulanır. Bu işlem haftada bir kez tekrarlanır. İşlem sonrasında cilt durulanmalıdır.

Yüzdeki Gözenekler İçin Evde Uygulanabilir Bazı Basit Tarifler
  • Maden suyu buz kalıplarına dökülür, donan buz kalıpları yüz üzerinde her gün gezdirilir.
  • Keçi sütü, temizlenmiş cilde bir pamuk yardımı ile tonik şeklinde sürülür.
  • Gül suyu, tonik şeklinde sabah ve akşam cilde bir pamuk yardımı ile sürülür.
  • Kil maskesi uygulamak, cilt yağını dengeler ve gözeneklerin açılmasını sağlar.

Ekstra Bilgiler

Gözeneklerin küçülmesini sağlamak için düzenli cilt temizliği ve bakım yapmak önemlidir. Cilt tipinize uygun temizleyiciler ve tonikler kullanarak gözeneklerin tıkanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, sağlıklı beslenme, yeterli su tüketimi ve düzenli egzersiz yapmak cilt sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gözenek Küçültücü

Gözenek Küçültücü

Haber Bülteni

Güncel

Gözenek Nedir Gözeneklerin Tedavisi Var mı?

Gözenek Nedir Gözeneklerin Tedavisi Var mı?

Güncel

Yüz Gözenek Sıkılaştırıcı

Yüz Gözenek Sıkılaştırıcı