Geniş Gözeneklerin Tedavileri
15 Mayıs 2024

Geniş Gözeneklerin Tedavileri

Geniş gözenekler, bu tür gözenekler genelde yağlı ciltlerde yahut yaşınızın ilerlemesiyle oluşmaktadır. Cildinizde göz ile görülebilen yüzdeki gözeneklerdir. Bu gözenekler yağ üreten salgı bezlerinin dışarı atım yoludur. Genetik yapınıza, cinsiyetinize ve yaşa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapı ve östrojen kullanımına bağlı olarak da oluşabilmektedirler. Geniş gözeneklerin oluşumunun en büyük nedeni cildin yağlı olmasıdır. Gözeneklerde aşırı yağ bulunması sebebiyle ölü hücreleri de biriktirerek iyice açılırlar. Ciltteki bu çok yağlanma sebebiyle akne oluşuması da artmaktadır. Gözeneğin genişliği etkilenen alana ve ciltteki yağın konsantrasyonuna bağlıdır. Birçok insanda burun üzerinde ve yüzün orta bölümlerinde gözenekler bulunmaktadır. Geniş gözenekler için birçok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerinden en kaliteli ve düşük maliyetli olanı doğal tedavi yöntemleridir. Bu doğal tedavi yöntemleri cildinizi temiz tutarak geniş olan gözenekleri ve tıkanmış gözenekleri temizlemeye tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Mayonez, mayonezin içerisinde bulunan sirke ve yumurta geniş olan gözenekleri küçültecek ve cildinizi sıkılaştıracaktır. Bunun için cildinize uygulayacağınız bir çorba kaşığı mayonez yeterli olacaktır. Cildinize sürdüğünüz mayonezi 20 dakika beklettikten sonra durulayınız. Bu mayonez yöntemini cildi yağlı olanların kullanması önerilmemektedir.

Süt serumu, cildinizi arındırmak ve gözeneklerin küçülmesini sağlamak için süt serumu kullanmak yararlıdır. Bir pamuğun üzerine biraz süt serumu dökün ve pamuğu yüzünüzde gezdirin. 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Limon, limonun suyuna biraz su katılır ardından bir pamuk yardımıyla cildinize uygulanır. Yarım saat beklettikten sonra soğuk su ile yıkanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus gözlerinize temas ettirmemeniz.

Papaya, yüzünüzü su ile temizledikten sonra soyulmuş olan bir papayayı yüzünüze sürtün. 15 dakika sonra sıcak bir su ile yüzünüzü yıkayın. Bu tedavi gözeneklerin küçülmesinin yanı sıra akneler için de faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Gözenek Küçültücü

Gözenek Küçültücü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nyx Gözenek Küçültücü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nyx Gözenek Küçültücü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gözenek Nedir Gözeneklerin Tedavisi Var mı?

Gözenek Nedir Gözeneklerin Tedavisi Var mı?

Gözenek Oluşum Nedenleri

Gözenek Oluşum Nedenleri

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Geçer?

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Geçer?

Doğal Gözenek Sıkılaştırıcı

Doğal Gözenek Sıkılaştırıcı